Kominek gazowy to przede wszystkim wygoda. Taki rodzaj kominka nie potrzebuje wcześniejszego przygotowania drewna, składowania go i suszenia, w czasie palenia – nie ma potrzeby dokładania opału, a po zakończeniu korzystania z niego – nie trzeba go sprzątać bo nie ma popiołu. Bardzo często ten rodzaj kominka włącza się pilotem, którym także można sterować ilość ciepła wydobywającego się do pomieszczenia.

 

Palenisko gazowe może wyglądać bardzo różnorodnie: nawiązywać wyglądem do tradycyjnego kominka opalanego drewnem, charakteryzować się otwartym paleniskiem lub żaroodporną szybą, może być zabudowane albo nie. W środku kominka gazowego można zamontować sztuczne polana lub kamienie, które imitują żywy ogień.

Aby móc w ogóle myśleć nad instalacją tego rodzaju paleniska, należy mieć podłączenie gazowe. I o ile kominek możemy próbować zamontować samodzielnie, tak podłączenie go do sieci gazowej musi wykonać specjalista, posiadający stosowne uprawnienia.

Kominka gazowego nie musimy podłączać do komina. Można wybrać opcję z zamkniętą komorą spalania – wówczas komin nam nie potrzebny. Palenisku gazowemu należy zapewnić właściwą wentylację. Objętość komina musi mieć co najmniej 8 m3, a instalacja wywiewna powinna być bez zarzutu.

Bardzo istotne w przypadku kominka gazowego jest bezpieczeństwo, dlatego powinien on posiadać takie środki zapobiegawcze jak czujnik ciągu kominowego (urządzenie, które nie dopuszcza do cofania się spalin do pomieszczenia kiedy komin jest niezdrożny) oraz zawór zamykający dopływ gazu (w sytuacji utraty płomienia).

 Helex Trimline 100 Corner

 

 

Element4 Sky T

 

Element4 Cupido 70

 

Helex Trimline 120 Tunnel

 

Helex Trimline 140 Panorama